Kiedy rozliczyć VAT od udzielenia licencji
Jeżeli udzielenie licencji polega jedynie na jej dostarczeniu oraz wdrożeniu i ze świadczeniem tym nie wiążą się żadne dodatkowe czynności cykliczne, to obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi.
Udzielenie licencji na oprogramowanie komputerowe na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest traktowane jako świadczenie usług. Rozpoznanie momentu opodatkowania VAT usługi udzielania licencji nastręcza jednak wielu problemów. W praktyce wciąż sporne jest czy udzielenie licencji stanowi usługę o charakterze ciągłym czy jednorazowym.
Czym jest wykonanie
W świetle art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Przepisy ustawy o VAT nie definiują przy tym co należy rozumieć przez wykonanie usługi. Za wykonaną uznamy więc usługę, która została zrealizowana lub spełniona albo gdy w wyniku danego świadczenia doprowadzono do zamierzonego przez strony skutku (celu). Usługę należy więc uznać za wykonaną z momentem zakończenia ostatniej czynności składającej się na dane świadczenie. W każdym przypadku należy zatem określić, jaka była ostatnia czynność, do której wykonania w ramach danego świadczenia usługodawca był zobowiązany.
Ciągła czy jednorazowa
W praktyce sporne jest czy udzielenie licencji stanowi usługę ciągłą czy jednorazową. Taka rozbieżność stanowisk wynika stąd, że świadczenie ww. usług trwa przez cały okres umowy licencji i – podobnie jak przy umowach najmu/dzierżawy – polega na godzeniu się na fakt, że podmiot trzeci będzie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta